Noc biologów 2023

12 stycznia na Wydziale Biologii Uniwersytetu Gdańskiego odbyła się XIII edycja Nocy Biologów, którego tematem przewodnim było: Tajemnica życia od komórek do biosfery.

Z tej okazji nasze koło postanowiło opowiedzieć o „osobliwościach wszechoceanu”, czyli o tym, jakimi niezwykłymi cechami potrafią się wyróżnić morskie organizmy, od bioluminescencji po długowieczność (wiedzieliście, że najstarszy zanotowany przedstawiciel rekina polarnego żył 392 lata ?!). Pokazaliśmy również jak cała przyroda jest ze sobą związana poprzez temat „każdy jest ważny”. Zwróciliśmy uwagę na to, że dla ochrony gatunków ważna jest ochrona ekosystemu od jego podstaw, wliczając w to najdrobniejsze organizmy, których nie widzimy gołym okiem. Ekosystem jest jak Jenga, gdzie bez jednego elementu cała wieża może się rozpaść!

Odwiedzający mogli również zobaczyć mniejsze lub większe organizmy pod mikroskopem i binokularem, rozwiązywać krzyżówki o różnym poziomie trudności, pokolorować kolorowankę i wygrać naklejki, cukierki oraz breloki.